Branicka Akademia Rozwoju
Branicka Akademia Rozwoju to projekt partnerski Instytutu Przedsiębiorczości i Gminy Branice, który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Łączył on działania skierowane zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i dorosłych mieszkańców Gminy z pokolenia 55+.
Projekt składał się z dwóch zasadniczych części.
Branicki Start Up adresowany był do młodzieży, natomiast Branickie e-Centrum Seniora do dorosłych mieszkańców Gminy.
Uczestnicy Start Upu wzięli udział w interaktywnych warsztatach dotyczących kreowania pomysłów biznesowych, w tym dostrzegania szans i nisz na rynku, analizowania czy podjęcie danego biznesu - ale również ryzyka - się opłaca i w jaki sposób można i należy reagować aby odnieść sukces. Wspólnie wypracowywaliśmy sposoby na najtrafniejsze odpowiadanie na potrzeby klientów oraz dopasowywanie środków i kanałów promocji do poszczególnych ofert produktów i usług, a także grup ich odbiorców.
W trakcie zajęć sporą część czasu poświęcono również na opracowanie bznesplanów. Wykreowane wcześniej przez Uczestników koncepcje pomysłów biznesowych stanowiły trzon dla tworzonych dokumentów.
Ponadto w programie młodzieżowym poruszaliśmy także zagadnienia dotyczące etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz praw i obowiązków pracodawcy i pracownika.
Dość ciekawym i przydatnym elementem były też zajęcia z budowania własnej ścieżki kariery zawodowej, a wcześniej edukacyjnej, gdzie poza zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności przedsiębiorczych, uczestnicy zajęć mieli czas na lepsze poznanie siebie tj. swoich mocnych i słabych stron oraz zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Dzięki temu o wyborze kierunku dalszej edukacji, a później pracy nie zdecyduje ewentualny przypadek, a świadome działanie. Wspólnie zastanawialiśmy się także, w jaki sposób już dzisiaj, dysponując niewielkimi zasobami, możemy troszczyć się i budować swoją przyszłość finansową.
Ważnym elementem Branickiego Start Upu był również cały, osobny moduł języka angielskiego w biznesie. W ramach zajęć Uczestnicy poznawali słownictwo biznesowe, odgrywali scenki sytuacyjne, uczestniczyli w rozmowach kwalifikacyjnych, prowadzili rozmowy telefoniczne i do tego dobrze się bawili. Uczyliśmy się także, gdz
ie poszukiwać i jak odpowiadać, na znalezione w języku angielskim oferty pracy, w tym jak konstruować dokumenty aplikacyjne tj. CV i listy motywacyjne po angielsku. Następnie młodzież przygotowywała i przeprowadzała prezentacje biznesowe i uczestniczyła w negocjacjach.
Główny nacisk w zajęciach z angielskiego w biznesie położony był na konwersację, a godzin było na tyle dużo, że każdy z Uczestników miał czas na własne, swobodne wypowiedzi.
Dodatkową zachętą do pracy była zdrowa rywalizacja pomiędzy poszczególnymi, przeważnie dwuosobowymi zespołami. W zależności od realizowanego tematu polegała ona na wynegocjowaniu lepszych warunków kontraktu biznesowego, wyższego wynagrodzenia za świadczoną pracę lub oferowaną usługę, pozyskanie większej liczby klientów, podjęcie współpracy z ważnym kontrahentem itd.
W trakcie zajęć wykorzystywanych było również wiele angielskojęzycznych materiałów, w tym broszur, katalogów, zestawów ćwiczeń i case'ów do samodzielnego rozwiązania, które tematycznie nawiązywały do realizowanego programu.
W opinii Uczestników, zajęcia z angielskiego były wartościowe bo nastawienie na konwersację różniło je na plus od standardowych zajęć językowych, które mają na codzień w szkole.
Równolegle z zajęciami prowadzonymi dla młodzieży, swój program realizowali Uczestnicy Branickiego e-Centrum Seniora. W ramach zajęć kursanci zdobywali nowe i utrwalali dotychczasowe umiejętności cyfrowe, w tym w zakresie obsługi komputera i Internetu. Prowadzone zajęcia komputerowe były również źródłem sporej dawki wiedzy i informacji ekonomicznych, finansowych i
prawnych, których znajomość przydaje się w codziennym życiu. W trakcie zajęć poruszaliśmy takie zagadnienia, jak: na co uważać, aby nie dać się oszukać, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, czy każdy "bank" to bank, co zrobić żeby łatwiej nam było związać przysłowiowy koniec z końcem, gdzie w Internecie możemy zasięgnąć fachowej porady z zakresu prawa, finansów i bankowości, skąd brać wzory dokumentów, pism, wniosków, podań i umów, jak sprawdzić, czy dana firma albo podmiot istnieje i czy można jej zaufać i wiele, wiele innych.
W trakcie zajęć Uczestnicy dowiedzieli się do czego służy przeglądarka internetowa i jak z niej korzystać. Za podstawę merytoryczną posłużyły nam strony poświęcone zagadnieniom ekonomicznym i finansowym. Jedną z odwiedzanych witryn internetowych był portal edukacji ekonomicznej – nbportal.pl. Na nim znaleźliśmy dużo intormacji związanych z gospodarowaniem budżetem domowym, finansami, historią pieniądza i numizmatyką. Poznaliśmy też obszerny słownik pojęć ekonomicznych, do którego często wracaliśmy. Kolejną często odwiedzaną stroną internetową była witryna Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. To na niej Uczestnicy odnaleźli zakładkę „Niezbędnik konsumencki”, a w niej wzory pism przydatnych w codziennym życiu m.in. reklamację, odstąpienie od umowy zawartej na odległość, czy wniosek o rozłożenie na raty kosztów sądowych.
Poznaliśmy także czym są i jak korzystać z: Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego on line, Krajowego Rejestru Długów, Biuletynów Informacji Publicznej, Elektronicznych Księg Wieczystych i wielu innych.
Następnie nasi dzielni Uczestnicy poznali, czym jest bankowość elektroniczna. Poprzez demonstracyjne, elektroniczne konta bankowe, wykonywaliśmy wirtualne przelewy zapłaty podatku od nieruchomości do Urzędu Gminy w Branicach, przeglądaliśmy historię operacji na rachunku, generowaliśmy potwierdzenia przelewów, dodawaliśmy nowych kontrahentów, poznaliśmy czym są polecenia zapłaty oraz zapoznawaliśmy się z funkcją budżetu domowego, który generuje się automatycznie przy naszym elektronicznym koncie bankowym.
Pogłębialiśmy również temat oszczędności, gdzie zapoznaliśmy się z ofertą lokat bankowych oraz różnych kont i programów oszczędnościowych oferowanych przez banki komercyjne. Rozmawialiśmy także o rodzajach kart, ich różnicach, możliwościach i kosztach użytkowania. Zwracaliśmy także uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, przez posiadaczy kart.
Ponadto Uczestników zainteresowały notowania funduszy inwestycyjnych, szczególnie te zielone :). Poznaliśmy także różne ich rodzaje i stopnie ryzyka inwestycyjnego. Dowiedzieliśmy się, że nie trzeba dysponować kilkoma, czy kilkunastoma tysiącami złotych aby rozpocząć swoją przygodę z funduszami, czy inwestowaniem na giełdzie.
Z notowań funduszy przeszliśmy więc do notowań spółek giełdowych. Okazało się, że niektóre z nich, są nam bardzo dobrze znane. Przekonaliśmy się więc, że "nie taki diabeł straszny, jak go malują"!
W ramach projektu, zorganizowane zostały także 2 konkursy z nagrodami rzeczowymi w postaci tabletów elektronicznych. W Start Upie przeprowadzony został konkurs na najlepszy pomysł biznesowy, a uczestnicy Branickiego e-Centrum Seniora zmierzyli się w dobrowolnym teście wiedzy cyfrowo-ekonomicznej. Nagrody w obu konkursach, dyplomy, wyróżnienia, certyfikaty i upominki wręczane były 14 grudnia 2015 roku w Wiejskim Domu Kultury w Branicach w czasie uroczystego podsumowania całego projektu, który rozpoczął się 1 sierpnia 2015 roku.
Laureatkami konkursu wiedzy zostały:
Pani Adela Moskała - I miejsce
Pani Barbara Lesiak i Pani Ewa Rzeszowska - II miejsce ex aequo
Uczestnikom testu, którzy uzyskali bardzo dobry wynik (tj. więcej niż 80% możliwych do uzyskania punktów) wręczono wyróżnienia i upominki.
Wyróżnienia w konkursie wiedzy otrzymali:
- Pani Anna Ozdoba
- Pani Katarzyna Leszczyńska
- Pani Ewa Bartoszek
- Pani Krystyna Jamrozik
- Pani Zofia Matyasik
- Pan Władysław Rzeszowski
- Pan Władysław Pączko
- Pani Mirosława Pączko
- Pani Anna Lenartowicz
- Pani Stanisława Golas
- Pan Stanisław Zapała
Laureatami konkursu na najlepszy pomysł biznesowy w Gminie Branice zostali:
I miejsce Panowie Krzysztof Kaczmarzyk i Jakub Adamski , którzy opracowali pomysł pn. Hotel A&K, polegający na zagospodarowaniu zabudowań zamkowych w Branicach pod działalność wypoczynkowo - rekreacyjną, w tym basen, SPA i restaurację.
II miejsce
Pan Bartosz Krajewski, który opracował pomysł na uruchomienie całodobowej stacji paliw z myjnią, sklepem i stacją diagnostyczną.
III miejsce
Panie Agnieszka Skoczylas i Martyna Stawarz, które zaplanowały uruchomienie Cukierni Branickiej.
Wyróżnienie otrzymały
Panie Paulina Herbut i Julia Pospiszyl, za opracowanie biznesplanu na uruchomienie Centrum sportowo – rekreacyjnego „BRA-SPORT”.
Kończąc część oficjalną, przedstawiciele Instytutu Przedsiębiorczości podziękowali za wsparcie organizacyjne projektu, wszystkim tym, którzy pomogli w jego realizacji.
Podziękowania skierowano do:
- Wójta Gminy Branice – Pana Sebastiana Bacy,
- Radnej Gminy Branice – Pani Wiesławy Hnatiuk,
- Sołtys Sołectwa Jakubowice – Pani Urszuli Lenartowicz,
- Sołtysa Sołectwa Dzierżkowice – Pana Mirosława Wojciechowskiego,
- Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach – Pani Teresy Grabowskiej,
- Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego „Ziarenko” w Branicach,
oraz Lektor Języka Angielskiego – Pani Karoliny Świerkosz.
Wszystkim Uczestnikom Projektu serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie w zajęciach. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej